Reklama 
Skuteczna strategia reklamowa dla marki 

Reklama i działania marketingowe to klucze do sukcesu każdej firmy na rynku. Bez nich trudno przetrwać i utrzymać konkurencyjną pozycję, dlatego ważne jest, aby skoncentrować się na ich właściwej realizacji i wykorzystać możliwości, jakie oferują. Jako firma Q&A Comms działamy w obszarze komunikacji 360, organizujemy eventy oraz planujemy kampanie wsparcia sprzedaży, łącząc narzędzia z zakresu marketingu internetowego (SEO/SEM, SEO PR) oraz offline. 

1. MARKETING 360 
 
 • Co to jest marketing 360? 
Marketing 360 polega na wykorzystaniu wielu narzędzi marketingowych – reklamy online i reklamy offline, w taki sposób, aby Twoja marka towarzyszyła konsumentom w życiu codziennym. To kompleksowe działania marketingowe, których spójność jest gwarancją sukcesywnego dotarcia do konkretnej grupy odbiorców. Kampanie reklamowe 360, które tworzymy dla naszych klientów, nie tylko wyróżniają się na tle innych, ale przede wszystkim przekładają się na decyzje zakupowe konsumentów i prowadzą do wzrostów sprzedaży nawet o kilkanaście procent. 
 
 • Na czym polega komunikacja 360 w naszej agencji marketingowej? 
Komunikację 360 projektujemy na podstawie autorskiego modelu IDEA. Pierwszym krokiem jest poznanie konsumentów, czego efektem jest INSIGHT. Następnie tworzymy DESIGN kampanii 360, który m.in. poprzez storytelling oraz content marketing zostanie w pamięci grupy docelowej. W następnej kolejności dbamy o ENGAGEMENT – zaangażowanie konsumentów w dialog z marką oraz proces zakupowy. Ostatnią fazą w projektowaniu marketingu 360, a jednocześnie początkiem nowej kampanii reklamowej jest faza ANALYSIS, podczas której sprawdzamy wszystkie punkty styku marki z klientem, przygotowujemy rekomendacje i przeprowadzamy optymalizację. Faza analityczna jest niezwykle istotna, jeśli chcemy, aby marketing 360 był efektywny, ponieważ tylko dzięki odpowiedniemu zintegrowaniu narzędzi i zachowaniu spójności działań klienci dostrzegają aktywności marki. 
 
 • Jakie efekty przynosi marketing 360? 
Klientom zależy na dotarciu do konsumentów różnymi kanałami, dlatego ważna jest intensywna reklama wielokanałowa, w której m.in.: reklama 360, działania PR oraz 360 marketing digital się łączą. Wówczas odbiorcy zauważają działania marki, a to przekłada się na sprzedaż produktów bądź usług. To także rozwiązanie optymalne finansowo.  
 
Dzięki podjęciu współpracy z agencją marketingową 360 następuje kontakt z jednym podmiotem zamiast z kilkoma, mając gwarancję, że działania uzupełniają się, przenikają się, oraz są spójne.  
 
Oprócz całego spectrum narzędzi online marketing 360 można uzupełnić także o działania offline, czyli np. eventy, akcje ambientowe lub aktywności niestandardowe, które potęgują zauważalność marki. Profesjonalne podejście, które jest wypadkową naszego wieloletniego doświadczenia, znajomości rynku, analizy grupy docelowej oraz dopasowania i zintegrowania narzędzi marketingu 360 stanowią gwarancję prowadzenia skutecznych kampanii. Warto powierzyć takie działania ekspertom, a my jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc. 
 
2. KAMPANIE WSPARCIA SPRZEDAŻY 
 
 • Narzędzia wsparcia sprzedaży dla branży B2B i B2C. 
Kampania wsparcia sprzedaży wspiera realizację celów handlowych klienta, łącząc narzędzia z zakresu marketingu internetowego (kampanie SEO/SEM, SEO PR) oraz offline. Dobierając m.in. programy lojalnościowe, sampling, loterie czy platformy grywalizacyjne, pomagamy w powiększeniu dochodu przedsiębiorstwa. 
 
 • Czym kierujemy się w kampaniach wsparcia sprzedaży? 
Projektując kampanie wsparcia sprzedaży, szczególną uwagę zwracamy na kreatywność i dopasowanie narzędzi do wizerunku marki. Tworzymy kompleksowe kampanie wsparcia sprzedaży, od strategii, przez kreację, aż po realizację. Nasze działania sprzyjają zwiększaniu świadomości konsumentów o marce, budując zainteresowanie jej ofertą. Zachęcamy do odwiedzin w sklepach naszych klientów, wspierając ich wizerunek w oczach konsumenta. 
Public Relations 
Zarządzanie wizerunkiem firmy 

Każdy posiadacz własnego biznesu, powinien zdawać sobie sprawę z bardzo ważnej rzeczy – jeśli o Twojej firmie nikt nie mówi – to tak, jakby nie było, jej wcale. Każda marka potrzebuje rozgłosu oraz tego, aby była dobrze odbierana przez otoczenie. Pomagamy dbać o pozytywną reputację za pośrednictwem różnych narzędzi, w tym mediów tradycyjnych, mediów społecznościowych lub kontaktów osobistych. Ratujemy także utraconą reputację firmy w momencie kryzysu wizerunkowego. Z dobrze opracowanymi i zaplanowanymi działaniami PR’owymi wspieramy firmy, poprawiamy kontakt z odbiorcami i zwiększamy zasięg prowadzonej działalności. 
 
1. INFLUENCER MARKETING 
 
 • Marketing z influencerami 
 
Współpraca z influencerami, czyli ze znanymi artystami, aktorami, gwiazdami estrady, sportowcami czy blogerami stała się nieodłącznym elementem, stosowanym przez nas w kreatywnej i korzystnej promocji marki. Bardzo wielu konsumentów podejmuje decyzje zakupowe właśnie dzięki takiemu rodzajowi marketingu – decydują się na produkty czy usługi zachęcani przez osobę, którą lubią i której ufają. 
 
Dynamiczny rozwój digitalowej komunikacji, szczególnie marketing na Facebooku czy marketing na Instagramie, zwiększył wartość współpracy z liderami opinii, autorytetami i specjalistami w danych dziedzinach. Naturalność i wiarygodność przekazu influencerów jest tym, co wyróżnia influencer marketing spośród innych form reklamy.  
 
Jest to szczególnie ważne przy budowaniu unikatowej wartości marek naszych klientów. Dużym zainteresowaniem cieszy się także marketing na Tik Toku czy marketing na LinkedIn. 
 
Jako agencja komunikacyjna posiadamy wieloletnie doświadczenie w realizowaniu takich działań jak kampanie z influencerami. Dzięki pogłębionej analizie, wykorzystującej zaawansowane narzędzia oraz współpracę zespołu opartej na wzajemnym dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem, staliśmy się profesjonalistami w precyzyjnym dopasowywaniu influencerów i blogerów do strategii marki oraz wartości, jakie reprezentuje. 
 
 • Jakie możliwości przynosi współpraca z influencerami? 
 
Influencer marketing najczęściej wykorzystywany jest przez marki do promocji swoich produktów lub usług, ale może również posłużyć jako narzędzie do relacjonowania eventu, launchu kampanii produktowej lub po prostu budowania swojego wizerunku wśród odbiorców. Wybór odpowiedniego influencera zależy od wielu czynników: czasu, miejsca czy oczekiwanych efektów. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na wynegocjowanie odpowiedniego wynagrodzenia, atrakcyjnego dla obydwu stron, a także ustalenie możliwych do zrealizowania KPI, czyli kluczowych wskaźników efektywności. 
 
Duże marki często decydują się na współpracę z ambasadorami marek, którzy mają wielką rozpoznawalność. To macro-influencerzy, czyli znani aktorzy, aktorki, wokaliści, wokalistki, a także osobowości znane z mediów oraz specjaliści z różnych dziedzin. Ważną rolę odgrywają także blogerzy i blogerki (prowadzący od wielu lat działalność w sieci) czy micro-influencerzy – osoby, które pomimo mniejszych zasięgów w social mediach są dla odbiorców dużo bardziej autentyczni. Taka współpraca pozwala na większą kreatywność przy tworzeniu długotrwałych kampanii i naturalnie wpisuje się w codzienne narracje prowadzone w social mediach. Działaniami marki chętnie dzielą się następnie odbiorcy, a to sprzyja promocji.  
 
 • Czy influencer campaigns są efektywne? 
 
Ze względu na autentyczność oraz pozytywny odbiór wśród grup docelowych, influencer marketing cieszy się ogromną popularnością i przynosi efekty, które potrafią konkurować z dobrze zorganizowaną płatną kampanią reklamową w sieci. Takie rozwiązanie przynosi wizerunkowy i sprzedażowy sukces naszych klientów. Współpraca z influencerami to również ważny aspekt e-commerce. Zdarza się, że influencerzy nie tylko prezentują dany projekt bądź usługę, ale odsyłają bezpośrednio do sklepu internetowego lub strony klienta. To ułatwienie dla konsumentów, którzy od razu i bez szukania mogą nabyć produkt. Każda influencer promocja, jaką tworzymy i proponujemy naszym klientom, jest specjalnie dopasowana do ich potrzeb, a wybrane przez nas osoby do współpracy są sprawdzone i wiarygodne. 
 
2. SEO PR 
 
 • Dobry wizerunek firmy w wyszukiwarce Google 
 
Wyszukiwarki internetowe przyczyniły się do zwiększenia aktywności użytkowników w sieci. Aby kreatywnie wzbudzić zainteresowanie odbiorców działaniami naszych klientów, korzystamy z rozwiązań w ramach SEO PR. Należą do nich:  kampanie AdWords,  pozycjonowanie stron internetowych, reklam i contentu na stronach partnerów: blogerów, influencerów, w ramach działań związanych z influencer marketingiem.  Dzięki temu użytkownicy częściej trafiają na usługi i produkty oferowane przez naszych klientów oraz chętniej wracają po interesujące ich informacje. Odpowiedzialne i przemyślane kampanie prowadzone w ramach SEO PR mogą przybrać formę typowej reklamy lub stać się jednym z narzędzi dla employer brandingu. 
 
 • Dlaczego konieczne jest kreowanie wizerunku marki w sieci?
 
Większość z nas, zanim podejmie decyzję o zmianie pracy, zakupie produktów lub usług, poszukuje opinii w Internecie. Analogiczne procesy zachodzą również w komunikacji B2B, w momencie poszukiwania np. partnerów biznesowych. Jako agencja PR wykorzystujemy SEO PR, aby podzielić się ofertą prezentowaną przez naszych klientów z najbardziej zainteresowanymi grupami odbiorców. Jesteśmy przekonani, że jeśli w sieci nie ma informacji o danej marce lub pozytywnych opinii, ciężko uwierzyć w wiarygodność takiej firmy.  
 
3. PR PRODUKTOWY 
 
 • Zwiększenie sprzedaży poprzez PR Produktowy 
 
W zagadnieniu PR produktowy mieści się m.in. komunikowanie nowości produktowych i nowych usług oraz działania mające na celu wzmocnienie wizerunku i rozpoznawalności istniejących już produktów.  
 
Klient często zwraca się do naszej agencji komunikacyjnej, gdy planuje wprowadzenie produktu na rynek lub zależy mu na zwiększeniu sprzedaży towarów lub usług, które posiada już w swojej ofercie. W Q&A Comms mamy wieloletnie doświadczenie w obszarze promocji produktów i usług z wielu branż. Tworzymy spójne, wieloelementowe strategie komunikacji i prowadzimy działania w ramach PR produktowego. Łączymy nowoczesne narzędzia marketingu internetowego (np. content marketing, social media czy influencer marketing) wraz z tradycyjnym PR produktowym (np. organizacja wydarzeń, konferencje prasowe, wysyłanie przesyłek kreatywnych, media relations czy prowadzenie biura prasowego). Chcemy wspólnie z Tobą budować wartość oraz wizerunek Twojej marki, a najbardziej zwiększać zainteresowanie tym, co oferujesz. 
 
 • Model IDEA, czyli cztery etapy do sukcesu
 
Jako agencja PR dostarczamy naszym klientom usługi najwyższej jakości. Aby spełnić oczekiwania i zapewnić wysoki poziom usług opracowaliśmy autorski model IDEA, w którym pracę kreatywną dzielimy na cztery etapy. Pierwszym z nich jest analiza otoczenia marketingowego, działań konkurencji, komunikacji oraz przyjrzeniu się strategii biznesowej marki. Następnie, wspólnie z klientem, wypracowujemy model marki z wyróżnieniem jej wartości oraz korzyści racjonalnych i emocjonalnych. Trzecim krokiem jest wybór celów oraz określenie dopasowanej do marki strategii działań w ramach PR produktowego. Zwieńczeniem procesu są działania public relations – tradycyjne i internetowe.  
 
Działania według modelu IDEA układają się w pełen cykl komunikacji PR, który podnosi wartość funkcjonującej już marki czy produktu i wzmacnia debiut rynkowy. 
 
 • SEO PR jako narzędzie szybkiego dotarcia do informacji 
 
Konsumenci poszukują informacji w sposób aktywny. W związku z tym jednym z najbardziej istotnych zadań marketerów jest ułatwianie im dotarcia do informacji. Niezbędne narzędzie do realizacji tego celu stanowi SEO PR, który jest jednocześnie istotną częścią rozwiązań taktycznych stosowanych w ramach PR produktu. 
 
Rozwój mediów społecznościowych to także wzrost znaczenia influencerów, którzy dziś są kluczowym aspektem, jeśli chodzi o skuteczny PR produktowy. W ramach działań dla naszych klientów często proponujemy akcje z influencerami, którzy mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe konsumentów.  
 
Zanim zaproponujemy Ci listę influencerów, z którymi możemy przeprowadzić kampanię, analizujemy ich aktywność na portalach społecznościowych i dobieramy ich pod takim kątem, aby jak najlepiej pasowali do Twojej marki. 

4. PR KORPORACYJNY 
 
 • Komunikacja dla Twojej firmy 
 
PR korporacyjny stanowi część naszej oferty, ponieważ wiemy, że zarządzanie wizerunkiem firmy jest niezwykle istotne. To zarówno tworzenie relacji z pracownikami, jak i budowanie zaufania wśród partnerów biznesowych, a także konsumentów. Potrzebujesz przynoszącej rezultaty komunikacji korporacyjnej dla swojej firmy? PR dla usług, PR dla aplikacji, a może PR dla branży NGO? Oferujemy kompleksowe usługi PR korporacyjnego, które pomogą Ci w zbudowaniu pozytywnego wizerunku marki.  
 
Komunikacja wewnątrz organizacji jest równie ważna jak ta, którą firmy podejmują ze swoimi klientami. Stanowi podstawę budowania relacji z pracownikami, co jest kluczem do dobrego funkcjonowania organizacji. Współpracując z markami, podkreślamy rolę komunikacji wewnętrznej i pomagamy klientom zaplanować ją w taki sposób, aby między wszystkimi członkami organizacji następował płynny przepływ informacji. 
 
 • Strategia PR korporacyjnego 
 
W ramach PR korporacyjnego tworzymy strategie komunikacji wewnętrznej, ale także komunikacji zewnętrznej, ponieważ ta dziedzina to przede wszystkim narzędzie do tworzenia i prezentowania pozytywnego wizerunku organizacji. To usługa skierowana do dużych, globalnych przedsiębiorstw, jak i mniejszych firm. 
 
Opracowujemy standardy komunikacji korporacyjnej, analizując grupy docelowe, z którymi warto dzielić się ideami wypracowanymi w ramach strategii firmy. Za pośrednictwem mediów, zarówno tych tradycyjnych, jak i social mediów, kreujemy wizerunek organizacji lub konkretnych osób z firmy. To często wywiady z przedstawicielkami i przedstawicielami zarządu, dyrektorami działów czy ekspertami, w których opowiadają oni o działaniach firmy, planach biznesowych, sukcesach finansowych, a czasem także o strategii marketingowej lub nowych produktach. 
 
 • Ważna rola konsultacji społecznych 
 
W pracy z  klientami rekomendujemy łączenie PR produktowego z PR korporacyjnym. Dzięki takiemu podejściu możemy zaplanować wielowymiarową strategię komunikacji oraz pokazać pełne spectrum działań naszych klientów. Powstanie konkretnych produktów i usług to efekt strategii biznesowej firm. Komunikowanie tej strategii, dzięki takiemu narzędziu jak PR korporacyjny, służy kreowaniu spójnego wizerunku organizacji. Budowanie wizerunku firmy to długofalowy proces, w trakcie którego niezbędna jest konsekwencja. W celu zaplanowania spójnej i efektywnej strategii PR dla korporacji przyglądamy się firmie, określamy jej mocne strony i tworzymy plan komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. W Q&A Comms dużą wagę przykładamy do konsultacji społecznych. Kreatywny sposób na połączenie działań w ramach komunikacji daje spójny PR korporacyjny, gwarantujący sukces. 
 
5. CSR 

Społeczna odpowiedzialność biznesu 

Społeczna odpowiedzialność biznesu łączy prowadzenie przedsiębiorstwa z troską o aspekty społeczne i ekologiczne. To zagadnienie w Polsce odgrywa coraz większe znaczenie, wpływając na procesy decyzyjne konsumentów i partnerów biznesowych. Dla nas stanowi wyjątkowy sposób na budowanie wartości marek naszych klientów.  

 • Jakie są założenia marketingu CSR? 
Głównym założeniem koncepcji CSR jest zarządzanie biznesem w taki sposób, aby wszystkie decyzje były czyste i etyczne z punktu widzenia zasad gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Społeczna odpowiedzialność biznesu może dotyczyć różnych obszarów, wśród których znajdują się między innymi: środowisko, zaangażowanie społeczne, prawa człowieka, stosunki pracy, sprawiedliwe praktyki rynkowe, relacje z konsumentami czy ład organizacyjny. Jako eksperci podpowiadamy naszym klientom, jakie kroki podejmować, aby wspierać konkretne kierunki rozwoju CSR w swoim otoczeniu, skupiając się na tym, co dla lokalnej społeczności jest najistotniejsze.  

 • CSR jako podstawowe narzędzie firmy 
Społeczna odpowiedzialność biznesu, która jest zgodna z profilem przedsiębiorstwa, nie tylko buduje jego pozytywny wizerunek, ale także pomaga w działaniach z zakresu employer brandingu.  

Działania marketing CSR traktowane jako narzędzie promocji, przekładają się na wzrost wyników sprzedażowych, większą widoczność w otoczeniu i wzmacniają lojalność zatrudnionej kadry. Poprawiają też notowania podstawowego wskaźnika wartości marki – sympatii do niej, oraz wymiaru „marka dla mnie”.  

Tworzymy i realizujemy strategie CSR ściśle powiązane ze specyfiką danej branży oraz planujemy działania, które wpływają na sukces naszych klientów, jednocześnie przynosząc korzyści grupie docelowej przedsiębiorstwa. Nie jesteśmy skupieni wyłącznie na własnych interesach i rozwoju, ale dążymy do poprawy ogólnego dobrostanu społecznego.  

6. PR KRYZYSOWY 

 • Kryzys jako sprawdzian kompetencji firmy 
Sytuacji kryzysowej może doświadczyć nie tylko duża organizacja, ale także mniejsza firma. Zdarza się, że dotyczy wielu obszarów – od jakości usług, produktów po nieumiejętne przeprowadzanie lub całkowity brak działań w ramach konsultacji społecznych. Przedsiębiorstwo w kryzysie to prawdziwy magnes na media, środowisko biznesowe i wyznacznik opinii lokalnej społeczności.

Efektem kryzysu może być utrata pozytywnego wizerunku, a także spadek zaufania konsumentów do marki, co zazwyczaj przekłada się na obniżenie sprzedaży. W dobie mediów społecznościowych, informacje na temat kryzysu rozchodzą się błyskawicznie i często firmy jeszcze długo zmagają się z ich konsekwencjami. W ekstremalnych sytuacjach marka może nawet zniknąć z rynku. 

Dlatego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie sytuacją kryzysową. Wiedząc, jak istotne dla budowania wartości naszych klientów jest zapobieganie kryzysom lub minimalizowanie związanych z nimi strat, staliśmy się specjalistami w szybkich i skutecznych działaniach niezbędnych, aby prowadzić PR kryzysowy. 

 • Wsparcie w sytuacji kryzysowej 
Podczas rozmów z klientami, kładziemy nacisk na prewencję, gdyż prawidłowa komunikacja w sytuacji kryzysowej, to ta zaplanowana z wyprzedzeniem i oparta na przemyślanej strategii. 

Razem z klientem przygotowujemy analizę firmy, mającą na celu znalezienie potencjalnych zagrożeń, które mogą doprowadzić do sytuacji kryzysowej w firmie. Jeśli firma takowej nie posiada, wspólnie tworzymy procedurę mającą na celu zarządzanie sytuacją kryzysową w przedsiębiorstwie. Przygotowujemy scenariusze na wypadek zaistnienia potencjalnych sytuacji kryzysowych i opracowujemy oświadczenia kryzysowe dedykowane różnym grupom odbiorców. Prowadzimy również monitoring mediów w poszukiwaniu wzmianek o kliencie i jego branży, alarmując natychmiast, gdy pojawi się informacja mogąca wywołać kryzys wizerunkowy. Bieżące doradztwo kryzysowe jest składową oferty dla naszych klientów. 

 • Profesjonalna komunikacja prowadzi do pozytywnych zmian 
W Q&A Comms prowadzimy zarówno szkolenia dla naszych klientów, jak i medialne. W pierwszym przypadku organizujemy symulacje sytuacji kryzysowych w firmie oraz przygotujemy procedury, które umożliwiają podjęcie szybkich i niezawodnych aktywności. W tym drugim dokonujemy prób wypowiedzi przed kamerą lub mikrofonem, które stanowią ważny element przygotowania do reagowania na sytuacje kryzysowe. 

Komunikacja kryzysowa to także działania, które należy podjąć, kiedy kryzys minie. Aktywności naprawcze oraz działania wizerunkowe mają na celu odzyskanie zaufania konsumentów. Często kryzys dla firmy jest okazją do wdrożenia wielu pozytywnych zmian, w obszarze zarządzania, jak i komunikowania się z odbiorcami. PR kryzysowy nie kończy się wraz z kryzysem. Często stanowi szerokie spectrum działań, które prowadzone są jeszcze nawet kilka miesięcy po jego zakończeniu. 

7. EMPLOYER BRANDING

 • Kreowanie wizerunku pożądanego pracodawcy  
Employer Branding to kreowanie wizerunku marki pracodawcy wewnątrz oraz na zewnątrz przedsiębiorstwa, gdzie odbiorcami działań są obecni pracownicy lub kandydaci. Celem Employer Brandingu jest budowanie spójnego i atrakcyjnego wizerunku pracodawcy w taki sposób, aby utrzymać lub pozyskać kluczowych pracowników. 

 • Projektowanie strategii Employer Branding 
Przed rozpoczęciem projektowania strategii Employer Branding, stajemy się częścią firmy klienta. Poznajemy kulturę pracy, wartości firmy i pracowników, aby jak najlepiej zrozumieć ich potrzeby. Na podstawie przeprowadzonej analizy i badań, wyznaczamy kierunki strategiczne i rekomendujemy działania komunikacyjne. W efekcie wzmacniamy markę pracodawcy, budując jego atrakcyjny wizerunek wśród profesjonalistów poszukujących nowego miejsca pracy, a także w oczach jego pracowników. 

 • Ludzie najcenniejszym zasobem przedsiębiorstwa 
Wierzymy, że odpowiedzialnie projektowane działania w zakresie Employer Branding wpływają nie tylko na znaczący wzrost wydajności pracowników, ale przede wszystkim poprawiają komfort ich pracy. Prowadzimy praktyczne szkolenia z zakresu Employer Branding dla naszych klientów, pobudzające kreatywność zespołu i jego zaangażowanie w codziennej pracy.  

8. KOMUNIKACJA B2B 

 • Budowanie relacji z otoczeniem firmy 
Komunikacja B2B generuje przepływ informacji pomiędzy przedsiębiorstwem i jego partnerami biznesowymi (dostawcami, podwykonawcami, klientami, mediami). Projektując kreatywną i odpowiedzialną komunikację B2B dla naszych klientów, stawiamy sobie za cel skracanie procesów decyzyjnych pomiędzy kontrahentami oraz umożliwienie pozyskiwania nowych partnerów biznesowych. 

 • Strategia komunikacji dla branży B2B 
Podczas budowania strategii komunikacji B2B korzystamy m.in. z marketingu internetowego, działań w ramach SEO/SEM, które umożliwiają bezpośrednie lub pośrednie dotarcie do potencjalnych partnerów biznesowych oraz wzmacniają bieżące relacje. Z naszymi klientami pracujemy również nad media relations, które są niezbędne w budowaniu trwałych relacji z mediami, wiarygodnej komunikacji i tworzeniu kreatywnych kampanii, którymi warto się dzielić. 

W ramach prezentacji strategii komunikacji B2B organizujemy szkolenia oraz warsztaty strategiczne dla naszych klientów, które umożliwiają podjęcie współpracy na zasadach wzajemnej odpowiedzialności i partnerstwa. 

9. KONSULTACJE SPOŁECZNE 

 • Dialog społeczny przepisem na sukces firmy 
Widzimy, jak zmienia się zaangażowanie społeczeństwa w sprawy, które go dotyczą. Coraz więcej osób poszukuje informacji, zabiera głos i reaguje na wydarzenia za pośrednictwem social mediów. Stały się one areną do wymiany opinii, komentowania zmian w prawie, wypowiadania się na temat nowych inwestycji, budowania dróg, itd. Naszymi działaniami komunikacyjnymi przyłączamy się do dialogu społecznego, rzetelnie przedstawiając punkt widzenia inwestora. Konsultacje społeczne dają możliwość przedstawienia racji stronom, dając im ważne pole do wymiany opinii. Takie rozwiązanie prowadzi do rozładowania napięcia, zapobiegając eskalacji ewentualnych konfliktów. 

 • Konsultacje społeczne dla firm 
Prowadząc konsultacje społeczne dla firm, opieramy się na trzyetapowym procesie. Pierwszym z nich jest szczegółowa analiza sytuacji wyjściowej. Tutaj często towarzyszy sonda wśród interesariuszy inwestycji. Na podstawie analizy tworzymy mapping interesariuszy oraz wyłaniamy kluczowych liderów opinii (KOLs), z którymi nawiązujemy bliskie relacje (włączając w to kontakt z lokalnymi mediami i politykami). Następnie siadamy do wspólnego stołu, z myślą o odpowiedzialnej roli, jaką nam przyznano – wdrażamy szeroki zestaw narzędzi, które służą nie tylko przekazaniu informacji, ale przede wszystkim wymianie opinii, naświetleniu przedmiotu konsultacji, edukacji, rozwianiu mitów i finalnie do realizacji konsultowanego zamierzenia. Angażujemy do dialogu, kształtując postawy i nastawienie interesariuszy, prowadząc do sytuacji, w której inwestor staje się dobrym sąsiadem, a opinia naszego klienta w środowisku pozostaje niezachwiana. 

8. SZKOLENIE MEDIALNE DLA FIRM

 • Rozwój osobisty ze szkoleniem medialnym 
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu we współpracy z mediami doskonale orientujemy się w mechanizmach i procesach kierujących ich światem.  

Wiemy, że kluczem do sukcesu może być odpowiednia autoprezentacja. Dlatego tak ważne jest dla nas, aby w ramach sprawnej współpracy dzielić się wiedzą z naszymi klientami podczas szkoleń medialnych. 

 • Komunikacja z mediami istotna w kreowaniu wizerunku firmy 
Podczas szkoleń medialnych, które przeprowadzamy, podejmujemy takie tematy, jak podstawy komunikacji wizualnej, mowa ciała, prawidłowa emisja głosu, sposoby przezwyciężania tremy — czyli wszystko to, co wiąże się ze specyfiką pracy przed kamerą i odpowiednią autoprezentacją. Uczymy, jak odpowiadać na trudne i podchwytliwe pytania (umiejętność szczególnie ważna w radzeniu sobie w przypadku sytuacji kryzysowych oraz jak radzić sobie z emocjami podczas konferencji lub wywiadu). Kolejnym obszarem szkoleń medialnych jest umiejętność tworzenia i wydawania oświadczeń oraz przygotowania informacji prasowych. Wzmacniamy świadomość działań podejmowanych w ramach współpracy z mediami i przygotowujemy do profesjonalnego kontaktu z dziennikarzami. 

9. MEDIA RELATIONS

 • Media jako najlepsza przestrzeń do działań marketingowych  
Jako agencja Q&A Comms od początku swojego istnienia przykładamy bardzo dużą wagę do media relations. Budujemy długotrwałe, jakościowe relacje z mediami i tworzymy w nich pozytywny wizerunek naszych klientów. 

Firmy komunikują się ze swoimi klientami za pomocą mediów. Mogą to być media własne, takie jak strona internetowa, social media czy cyklicznie dystrybuowane newslettery lub media tradycyjne, czyli prasa, telewizja, radio i portale internetowe. Wierzymy, że dobre relacje z mediami są nadal niezwykle istotnym aspektem funkcjonowania bardzo wielu firm. Jeśli nasi klienci chcą prezentować swoje działania, informować o swoich sukcesach, produktach, usługach oraz planach to właśnie takie media są im do tego niezbędne. W tej sytuacji potrzebny jest także pośrednik między mediami a klientem, w roli którego występuje Agencja Public Relations. 

Prowadzimy działania z zakresu media relations, przygotowujemy i dystrybuujemy informacje prasowe, organizujemy konferencje prasowe, koordynujemy wywiady, a także prowadzimy szkolenia medialne dla naszych klientów. Budowanie pozytywnego wizerunku marki w Internecie jest kluczowe, gdyż to właśnie z sieci konsumenci czerpią wiedzę o działalności firm, ich usługach oraz produktach. 

 • Co wchodzi w skład oferty? 
Pracujemy zarówno z klientami, którzy już wcześniej prezentowali się w mediach, jak i z tymi, którzy dopiero chcą podjąć działania w tym obszarze. Tworzymy strategie komunikacji od podstaw, opartą o dogłębną analizę celów biznesowych oraz grup docelowych, a także przyglądamy się działaniom konkurencji. Kolejnym krokiem w tym procesie jest dopasowanie mediów do obszaru działalności naszych klientów, a następnie podjęcie konkretnych działań z zakresu media relations. Dysponujemy aktualnymi bazami mediów ogólnopolskich, lokalnych oraz branżowych.  
Strategia
1.Kreatywna strategia marketingowa 

W Q&A Comms wierzymy w siłę oddziaływania marki. Uważamy, że klient nie wybiera produktów i usług tylko ze względu na funkcjonalne cechy. Zwraca uwagę także na osobowość, charakter, wartości, przekonania, podejmowane działania i sposób komunikacji marki. Dzięki dobrze opracowanej strategii promocyjnej i strategii marki jesteśmy w stanie zbudować spójny, kreatywny wizerunek i sprawić, że konsumenci poczują do niej zaufanie i zwiążą się z nią na dłużej. 

2. Doradztwo strategiczne dla Twojej firmy 

Doradztwo strategiczne dla Twojej firmy 
W ramach tworzenia strategii marketingowych i strategii komunikacji dla firmy pomagamy klientom budować silne, atrakcyjne i spójne w przekazie marki. Analizujemy cele biznesowe, przyglądamy się grupom docelowym, szukamy insightów i punktów styku. Tworząc strategie komunikacji firmy, wytyczamy: koncepcje działań określając big idea, główne przekazy komunikacyjne oraz najbardziej skuteczne narzędzia i kanały dotarcia do odbiorców. Doradzamy, jak firma powinna kształtować swoje działania w obszarach zarządzania, marketingu, komunikacji wewnętrznej i HR, by wzmacniać siłę marki i jej wartość w świadomości konsumentów. 
Social media
1. Promocja w mediach społecznościowych 

Mediów społecznościowych używa około 3,8 biliona użytkowników na całym w świecie, w Polsce zaś korzysta z nich blisko 25,9 miliona osób. Nie da się ukryć, że marketing w social media jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin komunikacji, popularnej wśród wszystkich generacji. To narzędzie pozwala w sposób błyskawiczny dzielić się z szeroką grupą odbiorców informacjami, produktami, usługami i wartościami naszych klientów. 
Marketing rozwijający się w mediach społecznościowych gwarantuje dodatkową przestrzeń na tworzenie efektywnych kampanii reklamowych w social media oraz znacznie wpływa na popularyzację influencer marketingu. 

2. Strategia social media

Media społecznościowe to kolejna dziedzina, którą się zajmujemy. Social media stanowią doskonałe narzędzie do budowania wizerunku oraz relacji z konsumentem. Nie sposób również pominąć potencjału sprzedażowego, jaki oferuje obecność w przestrzeni digital.  
Jako eksperci możemy pomóc w dotarciu do klienta i zaoferować Ci profesjonalną obsługę kanałów w social mediach. Nasz zespół posiada wiedzę i doświadczenie, by zrealizować efektywne kampanie online. Działania kierunkujemy zarówno na ciągłe budowanie zasięgu oraz grupy odbiorców, jak i tworzenie przyjaznej twarzy marek, dla których pracujemy. 

3. Oferta social media dla firm 

Prowadzenie social media nie polega jedynie na automatycznej publikacji postów czy szybkim odpowiadaniu na wiadomości i komentarze. Bardzo istotne jest zwiększanie zaangażowanej grupy odbiorców marki, ponieważ to właśnie ich aktywność jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na zasięg oraz zainteresowanie. Osiągamy to, dostarczając ciekawy content i prowadząc ciągły dialog z fanami. Istotne jest bycie na bieżąco ze wszystkimi trendami, dlatego też jako agencja social media nieustannie się rozwijamy i uważnie obserwujemy wszelkie zmiany oraz nowości. Na TikToku rozpoczyna się każdy trend, a to o czym się mówi, ma swój początek właśnie tutaj. Nie można zapominać o szerokim wachlarzu aplikacji internetowych, które mają ogromną siłę. 

W ramach działań z obszaru digital prowadzimy kreatywne kampanie dla naszych klientów, w ramach social media marketingu. Prowadzenie Facebooka, TikToka czy obsługa Instagrama, a także moderowanie profili na Twitterze, LinkedInie oraz innych mediach społecznościowych to dla nas naturalna forma budowania wizerunku marek i dzielenia się ich sukcesami. 

4. Fanpage źródłem informacji i nowinek na temat firmy 

Bez względu na to czy jest to długotrwała kampania, czy pojedyncza akcja, rozpoczynamy ją odpowiedzialnie – od opracowania strategii działań w social mediach, mając na uwadze nie tylko aktualne trendy i sprzedaż produktów i usług, ale przede wszystkim potrzeby i wartości naszych klientów. W prowadzeniu Facebooka i obsłudze Instagrama współpracujemy przy moderowaniu profili i tworzeniu contentu, a także wdrażaniu i optymalizacji kampanii reklamowych. Ze względu na bogate doświadczenie w zarządzaniu kryzysowym, jesteśmy w stanie na bieżąco reagować na negatywne opinie w Internecie, rozwiązywać konflikty, a także zapobiegać potencjalnym kryzysom. 

 
Kampanie marketingowe
Jesteśmy agencją full-service. Zawsze szukamy prostych i kreatywnych rozwiązań, zgodnych z ideą ESG i budujących wciągającą historię.  Marketing ESG to strategie i działania, które podejmujemy jako firma w celu promocji produktów lub usług naszych klientów. Kampanie te mają na celu dotarcie do grupy docelowej, przyciągnięcie uwagi, zwiększenie sprzedaży lub świadomości marki. Przybierają one wiele form, takich jak reklamy w telewizji, radiu, prasie, Internecie, akcje promocyjne, konkursy, sponsoring wydarzeń, programy lojalnościowe i wiele innych. Kluczowe jest dostosowanie formy kampanii do oczekiwań i potrzeb grupy docelowej, czyli naszych klientów. Pomysły kampanii marketingowych stają się cenne, gdy są wystawione na opinię ludzi, prowokując takie reakcje jak: dzielenie się czy zmianę postaw. Najbardziej intrygujące pomysły, wyrażone za pomocą dobrze dobranych narzędzi, przyciągają ludzi do marki, wyzwalając interakcję i ekspresję emocji. A o to chodzi w reklamie! Kampanie dobrze analizujemy i planujemy, począwszy od strategii poprzez projekt, realizację i raportowanie efektów. 

W pierwszym etapie ustalamy cel kampanii i określamy grupę docelową odbiorców. W dalszych krokach planujemy strategię komunikacji oraz określamy czas i media, które zastosujemy do promocji. Ostatnim krokiem do powodzenia kampanii marketingowej jest zaplanowanie kryteriów mierzenia skuteczności. Zobacz, co już zrobiliśmy dla innych i podziel się z nami, co możemy zrobić dla Ciebie.  
Marketing ESG
To zagadnienie dotyka obszarów związanych z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego. Są to kluczowe kryteria, na które zwracamy uwagę, dążąc do odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju.  

ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.  

Akronim ​ten pojawił się już w 2005 r., ale szczególnym zainteresowaniem cieszy się od 2015 r. po opublikowaniu ​Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Aby, w sposób uproszczony przedstawić Ci, na czym polegają działania ESG, proponujemy zapoznanie się z następującym podziałem: 

 • Pierwszy filar Environmental (środowisko) – to ochrona i przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego. Jako przedsiębiorstwo działamy odpowiedzialne społecznie i tworzymy politykę środowiskową, pozwalającą na mierzalną weryfikację przyjętych założeń i opierającą się o konkretny plan. Skupiamy się na takich aspektach jak:​ zużycie energii,​ emisja zanieczyszczeń,​ zaopatrzenie w surowce,​ gospodarka wodna,​ energia odnawialna. Te elementy chcemy promować w kampaniach naszych klientów i szerzyć dobre nawyki.  
 • Drugi filar Social Responsibility (społeczna odpowiedzialność) – to kwestie społecznej odpowiedzialności i praw człowieka. Cele te realizujemy w samej firmie, jak i na zewnątrz. Są to m.in. respektowanie praw człowieka, równe prawa i traktowanie pracowników bez względu na płeć, rasę, pochodzenie, orientację seksualną, poglądy polityczne czy religijne, relacje ze społecznością lokalną, działalność wolontariatu, akcje humanitarne, itd. 
 • Trzeci filar Governance (ład korporacyjny) – wpływa na zaufanie do przedsiębiorstwa i prowadzonego biznesu. W zakresie analizy pozostają tu takie kwestie, jak: nadzór nad firmą, struktura zarządu przedsiębiorstwa, respektowanie obowiązków informacyjnych względem udziałowców, wynagrodzenia kadry kierowniczej, respektowanie praw udziałowców, przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu.  
Dla Twojej marki zrealizujemy kampanie marketingowe utrzymane w duchu ESG.

W swoim portfolio mamy już takie projekty, jak np. przestrzeń coworkingowa, wypełniona roślinami, w której można pracować lub wziąć udział w warsztatach, ale przede wszystkim – oddychać czystym powietrzem. Podobnie akcja marketingowa, która miała na celu edukować i informować społeczeństwo o pozytywnym wpływie energii wiatrowej na codzienne życie, w tym niskich kosztów w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii.  

Ekologiczny sposób życia może przynieść korzyści każdemu z nas, dlatego cieszymy się za każdym razem, kiedy z powodzeniem realizujemy projekt mający wspólne styki z ekologią. Pomysły kierujemy do marek lubiących ochronę środowiska, odnawialne źródła energii, propagujące zdrowy styl życia oraz zainteresowanych podobnymi tematami. W dzisiejszych czasach coraz więcej firm zwraca uwagę na problematykę zrównoważonego rozwoju, my także jesteśmy w tym teamie. Pokazujemy naszym klientom, że warto dbać nie tylko o zyski, ale również o środowisko i społeczeństwo. A czy Ty wdrożyłeś już marketing ESG w swoich działaniach marketingowych? 
Branding
Jako agencja posiłkujemy się sprawdzonymi metodami i technikami marketingowymi, które mają na celu kreowanie marki i utwierdzanie jej istnienia na rynku. Aby marka mogła osiągnąć wysoką rozpoznawalność, należy zwracać uwagę na konsekwentne i spójne tworzenie brandu. Spójna marka szybciej zdobywa zaufanie i zajmuje silną pozycję w świadomości odbiorców.  

Pomożemy Ci stworzyć unikalny i autentyczny wizerunek marki, wzbudzający zainteresowanie odbiorców i zapadający w pamięć. Zbudujemy dla Ciebie markę od podstaw, zajmiemy się identyfikacją wizualną oraz brandbookiem. Przeprowadzimy kompleksowy rebranding i odświeżymy wizerunek dostosowany do obecnych realiów marketingowych. 

Od ponad 20 lat pomagamy rozwiązywać szereg problemów, tworząc skuteczne strategie marek oraz wyróżniające identyfikacje wizualne. Twoja marka ma przestarzały wizerunek? Nie jest spójna w komunikacji? A może nie wyróżnia się na tle konkurencji? Zgłoś się do nas i razem ustalimy kierunek działania. Twoja marka z pewnością ma spory potencjał, a my jako agencja z powodzeniem wykorzystamy jej siłę. 
Eventy i wydarzenia specjalne
Wydarzenia specjalne to szczególnie ważna forma budowania wizerunku firmy. Wspólnie z naszymi klientami organizujemy konferencje, eventy biznesowe, szkolenia, a nawet imprezy masowe, na które zapraszamy gwiazdy, influencerów i blogerów, a przy ich wyborze kierujemy się charakterem wydarzeń i wizerunkiem firmy. Influencer marketing opiera się na regule autorytetu oraz marce osobistej. Rekomendacja osoby, której ufamy, od zawsze miały spory wpływ na to, co kupujemy. 

Pojawiające się wpisy na blogach, posty i relacje z eventów w social mediach, pozwalają w kreatywny sposób dzielić się naszymi pomysłami z szeroką grupą odbiorców. Jako agencja z doświadczeniem komunikacyjnym, jesteśmy specjalistami w dotarciu do dziennikarzy, blogerów oraz influencerów, którzy biorą udział w wydarzeniach. Czuwamy nad tym, aby po zakończonym evencie publikacje pojawiły się w odpowiednich mediach branżowych lub lokalnych i napędzały reklamę.  

1. W jaki sposób zorganizujemy event dla Twojej firmy? 

Proces pracy w naszej agencji opiera się na kreatywnej współpracy 5 działów: Marketing, PR, Idea&Content, Strategia oraz Design. To dzięki współpracującym ze sobą liniom powstają niestandardowe pomysły – zapewniające sukces naszym klientom. Bierzemy pod uwagę wiele kryteriów: definiujemy cel, określamy grupę odbiorców, budżet wydarzenia, miejsce i budujemy atrakcyjny program. Wiemy, jak ważna jest promocja wydarzenia i wykorzystanie nowoczesnych technologii do zwiększenia jej skali. Finalnie klienci są usatysfakcjonowani, ponieważ udaje im się pozyskać nowych odbiorców marki, zbudować relacje z obecnymi i potencjalnymi oraz promocje produktów i usług.

Fajnie, że tu jesteś. Pogadajmy!

Chcesz nam wysłać brief? 
A może masz ochotę dołączyć do naszego zespołu?
Napisz do nas! 

Kontakt
Wszystkich Świętych 4a
61-843 Poznań
hello@qacomms.eu
View